LYON s.r.o.

tel.: +420 603 807 802, e-mail: obchod@drevovlakno.cz


LYON s.r.o.
Kategorie
Technické manuály ke stažení

Steico - ochrana proti vedrům


OSB Desky


Steico Ultralam


Steico nosníky


Steico - Image


Tisk stránky

zpět

Izolace z ovčí vlny

To, že se stříhají ovce na vlnu, ví i malé dítě. Ale že vlna může skončit po úpravách jako izolace domu, to už není tak známé využití tohoto čistě přírodního materiálu. Prvotní činnost z celého řetězce výrobních kroků, na jejichž konci je izolační materiál, spočívá ve stříhání zdravých ovcí. Vlna musí být kvalitní, protože právě díky jí konečný materiál disponuje vynikajícími stavebními a fyzikálními vlastnostmi.

Výroba

Samotná výroba izolace z vlny je docela jednoduchou záležitostí a zahrnuje v sobě pouze praní, česání a samotné zpracování vlny. Během výrobního procesu je vlna ošetřena proti svému největšímu nepříteli a tím je mol. Praní surové a znečistěné vlny probíhá ve speciálních pračkách. Praní vlny je důležitým procesem, protože ten, kdo vlnu stříhá, ji dále nijak neupravuje a ta je tak obohacena o ovčí pot, tuk, prach, zbytky trusu, dehet atd. Praní tyto nežádoucí „doplňky“ z vlny odstraní. Dalším krokem je již zmiňované ošetření proti molům. Poté je vlna vyčesávána na česacích strojích. Posledním výrobním krokem je vrstvení materiálu na sebe a ten se navzájem propojuje ovčími vlákny. U této činnosti není nutné použití jakýchkoliv spojovacích prostředků. Z celého zde popsaného výrobního postupu je vidět, že jde o proces, který je celý více něž šetrný k životnímu prostředí.

Vlastnosti a výhody

Ovčí vlna má vynikající izolační vlastnosti. V létě tak chrání obytný prostor před přehříváním a v zimě před mrazem bez nutnosti navyšovat tloušťku stěn stavebním materiálem. Další příjemnou vlastností ovčí vlny je její schopnost vázat vodu. Navázané množství vody může dosáhnout až do 30% hmotnosti vlny a tím je tak regulována vnitřní vlhkost vzduchu., protože přebytečná vlhkost je navázána a ta je zase v případě nutnosti uvolněna. A i když ovčí vlna může pojmout relativně veliké množství vody, tak si stále zachovává svůj objem. Vynikající akustické vlastnosti a prodyšnost patří mezi další výhody vlny jako izolačního materiálu. Mohlo by se zdát, že problémem bude oheň, ale není tomu tak. Ovčí vlna nehoří a má samozhášecí schopnost, proto při její výrobě a instalaci není potřeba nikam aplikovat jakékoliv protipožární prostředky a přípravky. Samozápalná teplota vlny se pohybuje kolem 600 stupňů Celsia a při vyšších teplotách se vlákna pouze odtaví bez vzniku škodlivých plynných látek. Ovčí vlna svou „přírodní“ čistotou působí aktivně na vnitřní klima takovým způsobem jako žádné jiné stavební materiály. Ona je schopna neutralizovat škodlivé látky a udržovat tak stále zdravé ovzduší v celém prostoru objektu. Navíc, ovčí vlna nepředstavuje živnou půdu pro plísně, není potřebná žádná ochrana. Nejčastěji je používána ovčí vlna ve formě rohoží a ty jsou vyráběny v různých rozměrech.

Závěr

Samotná manipulace s ovčí vlnou je velmi jednoduchá, ovčí vlna je oproti msvět bydleninerální izolaci příjemná na dotek, neprašná a nedráždí pokožku. Celý proces od stříhání vlny přes výrobu, aplikaci hotového výrobku a jeho užívání je procesem bezpečným, zdravým a ekologickým.

 

 

Izolace z ovčí vlny představuje ve stavebnictví tepelnou a akustickou izolaci, která se vyrábí z čistě přírodní ovčí vlny. Izolace z vlny je živočišný, čistě ekologický a zdravotně nezávadný produkt s velmi dlouhou životností, je trvale obnovitelný a energeticky nenáročný. Vyrábí se ze střižní vlny živých ovcí a dodává se v různých variantách provedení. Izolace se využívá především k zateplování obytných budov, nízkonákladových domů, dřevostaveb, roubenek a srubů, ale také k zateplování cihlových domů či k izolaci rozvodových potrubí.

Technologie vpichování:

Vpichování je jedním z nejstarších a dosud nejrozšířenějších způsobů zpevňování vlákenných vrstev. Byl vyvinut v minulém století jako náhrada plstění.

Podstatou vpichování je provazování vlákenné vrstvy svazky vláken vzniklými přeorientací části vláken účinkem průniku jehel s ostny. V průběhu vpichování dochází také k podstatné redukci tloušťky vlákenné vrstvy, k výrazné přeorientaci všech vláken a ke změnám délky i šířky útvaru.

Vlákenná vrstva je přiváděna vstupním zařízením mezi dva perforované rošty. Otvory v roštech pronikají periodicky vpichovací jehly umístěné v jehelné desce. Ostny jehel zachytávají skupiny vláken vrstvy, přeorientovávají je kolmo k vrstvě a protahují vrstvou. Vrstva je posunována odtahovými válci po spodním roštu, tzv. opěrném. Při zpětném pohybu soustav jehel zabezpečí vrchní, tzv. stěrací rošt vysunutí jehel z vlákenné vrstvy.

Míra zpevnění vlákenné vrstvy souvisí mimo jiné s počtem vpichů na jednotku plochy vrstvy. Produkce stroje je tedy funkcí počtu jehel v jehelné desce a dosažitelné frekvence jehelné soustavy. Přitom síla působící na každou jehlu v okamžiku jejího průchodu vrstvou může být značně vysoká – až 10 N

Technologie Struto®

Struto je unikátní systém pro výrobu kolmo kladených netkaných textilií, kde takovým způsobem vytvořena vlákenná vrstva vykazuje rapidně zvýšenou odolnost vůči stlačení a deformaci a vysoký stupeň zotavitelnosti po zatížení. Elastické zotavení u této technologie je vyšší než-li u polyuretanových pěn nebo standardních textilií s horizontálně kladeným vláknem.

Technologie Struto rovněž zásadním způsobem vylepšuje vlastnosti netkané textilie s ohledem na její filtrační vlastnosti. Výhodou je procesem výroby dosažená velká filtrační plocha, vysoká odlučivost i jímavost proti ostatním klasickým materiálům. Struto struktura je extrémně uspořádaná a díky tomu dochází k zachycování částic i když vzduch volně prochází filtračním médiem. To má za následek vysokou jímavost při nízké tlakové ztrátě.

Hlavní výhody:

- Lepší funkční vlastnosti - objemnost, odolnost vůči stlačení, dobrá zotavitelnost po zatížení, tepelně izolační vlastnosti, měkčící schopnost
- Stačí použít méně vlákenného materiálu pro získání srovnatelných vlastností
- Možnost zpracovávat všechny typy vláken včetně recyklovaných, přírodní i syntetické materiály
- Snadná recyklovatelnost a dobré hygienické vlastnosti výrobků v porovnání například s polyuretanovou pěnou

Oblast využití:

- matrace
- hlukové izolace
- tepelně izolační vložky
- mokrá i suchá filtrace
- geotextilie a podklady pro zemní plochy
- čalounický půmysl a nábytek - náhrada pěn
- nejrůznější aplikace u dopravních prostředků

Technická data:

- Hmotnost pavučiny: 8 g/m2 - 200 g/m2
- Hmotnost výrobku: 100 g/m2 - 1600 g/m2
- Všechny typy vláken
- Jemnost vláken: 1 dtex - 100 dtex
- Tloušťka výrobku: 15 mm - 40 mm
- S podkladovou textilií nebo bez podkladu

 

 
Kontakty a technická podpora

logo Lyon, s.r.o.LYON s.r.o.

GSM: +420 603 807 802

E-mail: obchod@drevovlakno.cz 

Naši partneři

Steico

Isocell

KMBeta

Homatherm

Rothblass

MSDK

RD Rýmařov

LYON s.r.o. - Czech Republic, e-mail: obchod@drevovlakno.cz
Provozováno Na systému ZTNet CMS | mapa webu